ZAUJÍMAVOSTI

Imunita po prekovaní COVID-19 by mala trvať šesť mesiacov

Zachováva si náš adaptívny systém pamäť? Odpoveď je, že v prípade Covid-19 áno,  nie je však zrejmé s akou razanciou a ako dlho. Pre tých, čo prekonali ochorenie na nový korona vírus však máme dobrú správu. Podľa najnovšej tirolskej štúdie by mali mať títo ľudia imunitu pred ďalšou prípadnou nákazou aspoň šesť mesiacov. Po britskej štúdii z novembra 2020 to potvrdzuje aj  rakúska štúdia z ložiska nákazy v lyžiarskom stredisku Ischgl. Z neho sa nákaza rozniesla do 47 krajín, vrátane Slovenska. Správu o šťastí po nešťastí potvrdil nedávno zverejnený výskum lekárskej univerzity v Innsbrucku. Podľa rektora univerzity Wolfganga Fleischhackera to, že imunita pretrváva, je veľmi povzbudzujúce. U 801 ľudí, ktorí sa vlani v apríli zúčastnili štúdie, sa preukázala séroprevalencia, čiže početnosť výskytu protilátok v krvi na úrovni 51,4 percenta. V novembri, o sedem mesiacov neskôr, to bolo na úrovni 45,4 percenta.

Takmer 90 percent z tých, ktorí boli imúnni v apríli, mali protilátky aj v novembri

povedala podľa agentúry Reuters virologička Dorothee van Laerová, členka tímu štúdie. Lekárska univerzita v Innsbrucku nám tak dala jasnejšiu odpoveď v boji proti novému korona vírusu. Univerzita súčasne tvrdí, že jej štúdia bola jednou z najväčších svojho druhu a pokrývala jedno z najdlhších období.

Podobnú štúdiu, zameranú na nosičov miernejšieho priebehu ochorenia, urobili aj vo Veľkej Británii. Na jeseň 2020 ju robilo konzorciom pre koronavírusovú imunológiu vo Veľkej Británii na nehospitalizovaných zdravotníckych pracovníkov v marci a apríli po zistení ich protilátkových odpovedí. Podľa autorov ide o prvú štúdiu, ktorá ponúka údaje o hladinách T-buniek šesť mesiacov po infekcii u ľudí s miernym alebo asymptomatickým ochorením, ktoré pravdepodobne predstavujú väčšinu infekcií.

Ukazuje sa, že je priama úmera medzi stupňom ochorenia. Pri ťažšom sa vytvárajú stabilnejšie protilátky, pri miernejšom tiež, ale postupne klesajú. Údaje zverejnené v Británii v auguste zo vzorky 100 000 osôb ukázali, že asi 6% britskej populácie malo protilátky. Ide o proteíny produkované ako odpoveď na infekciu. Podľa správy z konca októbra však hladiny protilátok klesli o viac ako štvrtinu za tri mesiace. Navyše tí, čo prekovali nákazu ju môžu ďalej šíriť.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Najnovšia správa z Rakúska je preto pozitívnejšia. Žiaľ, práve v známom lyžiarskom stredisku, odkiaľ sa vírus najrýchlejšie rozšíril je momentálne aktívna jeho agresívnejšia juhoafrická mutácia. Objavila sa tam do roka a dňa po čínskom základnom variante.

-red2-

Foto: wt1.at, Fortune.com

Zroj
 i-med.ac.atgov.ukFrankfurter Rundschau

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button