ZAUJÍMAVOSTI

Čína mieri na Mars

Čínska vesmírna agentúra zverejnila v piatok videozáznam zhotovený sondou Tchien-wen-1, ktorá v stredu úspešne vstúpila obežnú dráhu Marsu

Video, odvysielané štátnou televíziou CCTV, zachytáva povrch planéty Mars s krátermi, ktoré menia farbu od bielej po čiernu, uviedla čínska agentúra Sinchua.

 

Súčasťou päťtonovej sondy Tchien-wen-1 (Otázky nebesiam), ktorú vypustili v júli minulého roka, je pristávací modul a diaľkovo ovládané solárne vozidlo (rover). Po dosiahnutí obežnej dráhy Marsu začala najzložitejší manéver citlivého brzdenia a dosiahnutia primeranej rýchlosti na zachytenie gravitáciou Marsu. Sonda sa blížila k Marsu rýchlosťou 28 km/s (100 800km/hod)- Ak chce byť zachytená marťanskou gravitáciou, musí presne, autonómne a spoľahlivo dokončiť svoje brzdenie v oblúku na obežnej dráhe zodpovedajúcej zachyteniu okna. Toto štartovacie okno sa objavuje iba každých 26 mesiacov. Najbližšia príležitosť by tak bola až v roku 2023. Počas vstupu, zostupu a pristátia musí pristávací modul znížiť rýchlosť z takmer 20 000 kilometrov za hodinu na nulu v priebehu niekoľkých (asi 7) minút! Pod oddelení roveru sa musí opäť vrátiť na obežnú dráhu vo výške 400 km a obiehať Mars, odkiaľ bude robiť podrobný prieskum povrchu. Mesiac aj slnečné planéty sa môžu v budúcnosti stať zdrojom cenných surovín. Čínski vedci dúfajú, že 240-kilogramovému pristávaciemu modulu sa v máji podarí pristáť v impaktnom kráteri Utopia.

Navrhovaná životnosť roveru je 3 mesiace na Marse, čo sa rovná 92 pozemským dňom, počas ktorých mu orbitálna stanica krúžiaca na obežnej dráhe poskytuje komunikačnú podporu. Koordinuje tiež  pre vedecký prieskum. Po skončení práce roveru sa orbiter dostane na obežnú dráhu vedeckého prieskumu a bude na tejto obežnej dráhe pokračovať ešte jeden marťanský rok, aby uskutočnil prieskumnú misiu globálneho diaľkového prieskumu na Mars.

Čína vyslaním sondy na Mars realizuje svoju najnovšiu etapu v ambicióznom vesmírnom programe. Jeho súčasťou je vybudovanie vesmírnej stanice na obežnej dráhe Zeme s posádkou do roku 2022 a plánuje aj vyslanie človeka na Mesiac. Číňania očakávajú, že okolo roku 2030 budú realizovať návrat vzoriek z Marsu, prieskum asteroidov aj prieskum ďalšej planéty  Jupiter.

Zroj
Sinchua

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button