ZAUJÍMAVOSTI

Ako Covid-19 zhoršuje vlastnosti krvi a čo sa v tele deje

Svetové štatistiky WHO o Covid-19 ukazujú, aké následky má nedokysličenie tela. Kyslík SpO2 u pacientov s Covid-19 klesá pod 90%, niekedy je to 80 – 90%. Normálne hodnoty kyslíka SpO2 u zdravých ľudí sú cca 98 až 100%, vždy však nad 95%.

Pri  nízkom kyslíku počas infekcie Covid-19 nastáva stav nedokysličenia tela, ktorý spôsobuje, že krv “hustne”.

Samotná infekcia primárne už na začiatku spôsobuje rast reaktívnych a zápalových proteínov v tele alebo rast sedimentácie erytrocytov a to  spôsobuje primárne zhoršenie viskozity krvi.

Postupne vzniká nedokysličenie v orgánoch nazývané lokálna ischémia a ak zasiahne celé telo  hovoríme o celotelovej ischémii. Nedokysličenie, teda nízka koncentrácia kyslíka spôsobuje,  že koncentrácia oxidu uhličitého musí byť vyššia a v dôsledku vysokej viskozity je odvod CO2 výrazne zhoršený. Následne nastáva prekyslenie, ktorá znova vedie k zhoršeniu viskozity a reológie krvi. Nasleduje oxidačný stres a ten rovnako vedie k zhoršeniu viskozity a reológie. Je to začarovaný kruh.

Preto sa odporúča pri vírusovom ochorení na Covid-19 okrem vyšších dávok vitamínov D3, zinku a C-éčka, brať aj liečivá na riedenie krvi.

Vysvetlivka: Reológia krvi (hemoreológia) – veda o toku krvi vo vzťahu k tlaku, prietoku, objemu a odporu v cievach, špeciálne vo vzťahu k viskozite a deformácii červených krviniek pri mikrocirkulácii krvi.

ilustrácia: kingray

Zroj
kingray

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button