ZAUJÍMAVOSTI

1.november – Všetkých svätých, čo sa stalo v histórii a oslavuje

Od 1. novembra 1829 sa na Slovensku dá zájsť do knižnice. Prvú verejnú knižnicu v Liptovskom Mikuláši založil Gašpar Fejérpataky-Belopotocký.

História dnešného sviatku Všetkých svätých siaha až do 4. storočia nášho letopočtu. Pôvodne sa oslavoval na jar, neskôr sa presunul na 1. november. Na Slovensku je dňom pracovného pokoja. Na sviatok všetkých svätých zajtra nadväzuje Pamiatka zosnulých – Dušičky.

Okovy nevoľníctva obyvatelia Rakúska odhodili pred 240 rokmi. Cisár Jozef II. vtedy vydal patent o zrušení nevoľníctva v Čechách, na Morave a v Sliezsku. V Uhorsku sa tak stalo až 25. augusta 1785.

Pozoruhodný bol v Uhorsku aj 1. november 1587, keďže nasledoval hneď po 21. októbri. Obeť v podobe 10 stratených dní prinieslo zavedenie gregoriánskeho kalendára.

Od 1. novembra 1829 sa na Slovensku dá zájsť do knižnice. Prvú verejnú knižnicu v Liptovskom Mikuláši založil Gašpar Fejérpataky-Belopotocký. Do zakúpenia českých a slovenských kníh investoval vlastných 500 zlatých.

Pred 77 rokmi v Birminghame vznikla Vegánska spoločnosť a na jej počesť sa dnešný deň pripomína ako Svetový deň vegánov.

-red2-

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button