SVETZAUJÍMAVOSTI

Vieme, čo raketovo uzdravilo Trumpa

Nový „koktail“ proti Covid-19

Dočká sa svet aj prevencie pred novým korona vírusom? Budeme mať konečne na výber tabletku alebo injekciu? Ukazuje sa, že nový liek by mohol prelomiť reťazenie stúpajúcich ochorení na covid. Spoločnosť Regeneron Pharmaceuticals Inc v utorok 26. januára uviedla, že jej „protilátkový koktail“ sa v prebiehajúcej štúdii v poslednej fáze testu ukázal ako účinný prostriedok na prevenciu COVID-19 u ľudí vystavených účinkom nového koronavírusu. Koktejl s dvoma protilátkami, s názvom REGEN-COV, spôsobil 100% zníženie symptomatickej infekcie a zhruba o 50% nižšiu celkovú mieru infekcie, na základe včasnej analýzy 400 účastníkov štúdie, ktorí mali člena domácnosti s COVID-19.

Protilátkový koktail na svete

Spoločnosť Regeneron uviedla, že bude o dočasných výsledkoch rokovať s americkými zdravotnými regulačnými orgánmi s cieľom potenciálne rozšíriť súčasné povolenie na núdzové použitie protilátkového koktailu (EUA). Úplné údaje z pokusu sa očakávajú začiatkom druhého štvrťroka. Americký úrad pre kontrolu potravín a liečiv v novembri udelil EUA protilátkovému kokteilu na liečbu mierneho až stredne ťažkého COVID-19 u dospelých a detí. Aktuálna štúdia testovala použitie látky REGEN-COV ako pasívnej vakcíny. Ide o priame dodanie protilátok bojujúcich proti vírusu do tela, na rozdiel od tradičných vakcín, v ktorých je imunitný systém aktivovaný za účelom vytvorenia vlastných protilátok.

Tieto údaje používajúce REGEN-COV ako pasívnu vakcínu naznačujú, že môže znížiť prenos vírusu, ako aj znížiť vírusovú a chorobnú záťaž u tých, ktorí sa stále infikujú

uviedol George Yancopoulos, prezident a hlavný vedecký pracovník spoločnosti Regeneron. Koktail, ktorý obsahuje dve monoklonálne protilátky nazývané casirivimab a imdevimab , má posilniť imunitný systém proti novému korona vírusu. Koktail dostal v novembri 2020 mimoriadne povolenie od amerických úradov. Užíval ho aj bývalý prezident Donald Trump (73), ktorého čas na zotavenie z ochorenia bol mimoriadne krátky.

Počas procesu, ktorý spoločne riadili Regeneron a Národný inštitút pre alergie a infekčné choroby USA, bolo hlásené len jedno úmrtie a hospitalizácia súvisiaca s Covid-19 u tých, ktorí dostávali placebo, k takejto udalosti nedošlo. V liečebnej skupine nedošlo k žiadnemu úmrtiu ani hospitalizácii. Podľa Davida Weinreicha, vedúceho globálneho klinického vývoja spoločnosti je pozoruhodné je, že tých pár infekcií, ktoré sa vyskytli po podaní REGEN-COV, boli všetky asymptomatické a spojené s výrazne nižšou vírusovou záťažou. Na porovnanie, konkurenčné spoločnosti Eli Lilly & Co uviedli, že ich liek s protilátkami Bamlanivimab znížil riziko infekcie Covid-19 o 80%. Ľudstvu tak svitá nádej na efektívny boj proti pandémii aj chorobe.

zdroj: Reuters, internet

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button