
Chorváti, Francúzi, Briti, Gréci: celoeurópsky záujem o Rakúšanov v covid diktatúre
Chorvátsky prezident Zoran Milanovič sa obáva o Rakúsko. To, že diktatúra Corona teraz od februára zabezpečuje povinné očkovanie Rakúšanov, mu pripomína 30. roky. V medzinárodnom meradle sa Rakúsko čoraz viac stáva negatívnym príkladom. „Nacisti sa vracajú,“ píšu grécke noviny. Porovnanie, ktoré by bolo v súlade so zákonom o prohibícii v Rakúsku dokonca nezákonné (trivializácia NS, §3h). Chorvátsky prezident označil cestu Rakúska za „fašistickú“.
Milanovič podľa medializovaných informácií označil diktatúru Corona v Rakúsku za „katastrofu“. Veľvyslancovi chce „vysloviť naše hlboké znepokojenie nad základnými slobodami v Rakúsku“. Korónové obmedzenia, ktoré predpokladá rakúska politika, nie sú vedecky opodstatnené a ich cieľom je len terorizovať ľudí.
Nie vedecké: metódy, ktoré pripomínajú 30. roky
Politici na Balkáne boli dlho poučovaní Západoeurópanmi. Napríklad na tému Bosna a Hercegovina. Teraz chorvátsky prezident hovoril o porušovaní ľudských práv v tejto krajine a vysvetľuje: „Ak sa Holanďania a ktokoľvek iný vyjadrujú o Bosne a Hercegovine každý týždeň, potom môžem hovoriť aj o Rotterdame.“
V Rotterdame ľudia rezolútne protestovali proti uzavieracia diktatúra krajiny. To, čo sa stalo v Rakúsku, mu pripomenulo fašizmus. Ľudia v Chorvátsku sú múdrejší ako Rakúšania, a preto nezavedú blokádu.
V Rakúsku dnes ľudia, ktorí neboli zaočkovaní, majú zakázané vychádzať z domu. Čo je to veda alebo metódy, ktoré pripomínajú 30. roky?
vysvetľuje Milanovič.
Pozor: Porovnávanie s 30.rokmi môže byť v Rakúsku zakázané
„Nacisti sa vracajú,“ píše sa v titulku aténskych novín „Dimokratia.“ Mnoho ľudí má tendenciu porovnávať čoraz totalitnejší Corona režim s národným socializmom. Nie je jasné, či chorvátsky prezident mieri svojou narážkou na kresťansko-sociálny austrofašizmus 30. rokov alebo na národný socializmus.
To prvé by bolo právne prípustné a v skutočnosti malo Rakúsko skúsenosť s diktátorským vedením nad rámec neskoršej vlády národných socialistov. Ale to si mnohí ľudia neuvedomujú z dôvodu relatívne jednostranného pohľadu na históriu v dôsledku neadekvátneho kánonu v učebných osnovách povinných škôl a v príslušnom programe dejepisu.
Ilustrácia: protestné zhromaždenie v Rakúsku proti povinnému očkovaniu. zdroj: TASR
Ak by sa Rakúšania chopili prirovnania gréckych novín „Náckovia opäť prichádzajú“, prinajmenšom by sa priblížili k NS-trivializácii. Porota by nakoniec rozhodla, či si za to vôbec budú musieť odpykať trest odňatia slobody. DR. Jaroslav Belský musel zažiť odsúdenie podľa § 3h za bagatelizovanie podľa zákona o národnosocialistickej prohibícii.
Porovnal austrálske korónové tábory s historickými koncentračnými tábormi. Ale aténskym novinám „Dimokratia“ je to jedno. Nacistické prirovnanie dali dokonca na titulnú stranu. Existujú medzinárodné obavy o rakúsku budúcnosť, píše rakúsky portál.
V celej Európe sa ľudia obávajú, že náš osud postihne aj ich. Solidarita je veľká. V Londýne, Paríži a Nemecku sa už konali. Solidárne zhromaždenia sa konali pod heslom „Sloboda pre Rakúsko“, uzatvára wochenblick.
-red3-