MigráciaSVET

Putin: Rusko nemá nič spoločné s krízou v bielorusko-poľskom pohraničí

Putin ďalej uviedol, že ak túto krízu chcú európski lídri vyriešiť, musia rokovať s bieloruským prezidentom Alexandrom Lukašenkom.

Moskva nemá nič spoločné s migračnou krízou na bielorusko-poľských štátnych hraniciach, povedal ruský prezident Vladimir Putin v rozhovore vysielanom spravodajskou stanicou Rossija-24. Informuje o tom agentúra AFP.

Chcem, aby to každý vedel. Nemáme s tým nič spoločné

zdôraznil šéf Kremľa. Z Poľska i z krajín západnej Európy sa totiž ozývajú kritické hlasy, že tisíce migrantov hromadne prichádzajúcich na východné hranice Európskej únie tam zámerne posiela Moskva v súčinnosti s Minskom, vysvetľuje AFP.

Musia rokovať s Lukašenkom

Putin v rozhovore ďalej uviedol, že ak túto krízu – v rámci ktorej zostali v pohraničí uviaznuté stovky migrantov, predovšetkým z Blízkeho východu – chcú európski lídri vyriešiť, musia rokovať s bieloruským prezidentom Alexandrom Lukašenkom.

„Ako som to ja pochopil, tak Alexandr Lukašenko a (nemecká kancelárka) Angela Merkelová sú už pripravení navzájom spolu rokovať. Dúfam (teda), že sa tak v blízkej budúcnosti aj stane – (lebo) toto je to najdôležitešie,“ uviedol Putin.

Za krízu môže Západ

Za vznik krízy šéf Kremľa znovu obvinil Západ, argumentujúc, že za to, že migranti sa chcú dostať čo najskôr do Európy, môže politika západných krajín týkajúca sa Blízkeho východu.

„Nemali by sme zabúdať, kde tieto krízy spojené s migrantmi vznikli. Takže, je to skutočne Bielorusko, čo je príčinou týchto problémov?“ spýtal sa Putin.

„Nie, tieto príčiny boli vytvorené samotnými západnými krajinami vrátane štátov európskych. A ide vo svojej podstate o príčiny politické, vojenské i ekonomické,“ konštatoval Putin.

Zacharová kritizovala postoj Západu ku kríze s migrantmi

K situácii sa vyjadrilo aj ruské ministerstvo zahraničia: Západ sa odvracia od pomoci migrantom, hoci ich k sebe skôr „lákal“.

Západ migrantom na poľsko-bieloruských hraniciach pomáhať nechce, hoci ich predtým k sebe „lákal“, uviedla oficiálna predstaviteľka ruského ministerstva zahraničia Maria Zacharova.

„Vidíme, čo sa robí zo strany Bieloruska. Kde je tá (západná) komunita, ktorá ich zlákala do svojich húštin a húštin a teraz sa od nich odvracia?“ – povedala vo vysielaní bieloruského kanála Youtube „Glavniy Tur“.

Jediným riešením v tejto situácii je podľa diplomatky kolektívna pomoc migrantom a nie „politické rozhovory“.

„Prečo sa potom z dekády na dekádu prijímajú všetky tieto vyhlásenia, dohovory, dohody a tak ďalej? Potom sú všetky tieto dokumenty a deklarácie o ľudských právach bezcenné,“ rozhorčila sa Zacharová. Podľa hovorkyne ruského ministerstva zahraničných vecí „tí, ktorí túto tému donekonečna dávajú do popredia, jednoducho nemajú právo o nej ďalej špekulovať“.

-red3

Zroj
teraztasr

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button