Päť frakcií EP žiada eurokomisiu, aby zmrazila miliardy pre Poľsko

V hre je 23,9 miliardy eur v grantoch a 12,1 miliardy eur v podobe výhodných pôžičiek z ozdravného fondu EÚ budúcej generácie (NGEU).

Hlavné politické skupiny v Európskom parlamente (EP) požiadali v spoločnom liste Európsku komisiu, aby dočasne zmrazila 36 miliárd eur určených pre Poľsko v rámci národného plánu obnovy a odolnosti, a to dovtedy, kým Varšava nebude rešpektovať zásady právneho štátu a nadradenosť práva EÚ.

O liste, ktorý podpísali najvyšší predstavitelia piatich politických skupín EP zastupujúcich viac ako tri štvrtiny europoslancov, informovala v utorok politická skupina Zelení / Európska zelená aliancia (EFA). Zelení boli totiž iniciátormi spoločnej výzvy pre šéfku exekutívy EÚ Ursulu von der Leyenovú.

K iniciatíve Zelených sa nepridala iba euroskeptická krajne pravicová frakcia Identita a demokracia (ID) a skupina Európski konzervatívci a reformisti (ECR), v ktorých majú väčšinu talianski a poľskí europoslanci.

Signatári spoločného listu vyzvali Európsku komisiu, aby sa zdržala schvaľovania plánu obnovy Poľska, kým nebudú splnené všetky podmienky podľa nariadenia, ktoré upravuje realizáciu národných plánov obnovy a odolnosti. Poľskej nacionalistickej vláde vedenej stranou Právo a spravodlivosť (PiS) podľa ich vyjadrenia zároveň nemožno dôverovať v tom, že splní záväzky vyplývajúce z nakladania s miliardami eur v prospech reforiem a modernizácie ekonomiky.

V hre je 23,9 miliardy eur v grantoch a 12,1 miliardy eur v podobe výhodných pôžičiek z ozdravného fondu EÚ budúcej generácie (NGEU), ktoré boli Poľsku vyčlenené na obnovu a modernizáciu ekonomiky po pandémii koronavírusu. Každá členská krajina EÚ však musí na to, aby získala zdroje pre svoj plán obnovy, splniť niekoľko kritérií vrátane dodržiavania zásad právneho štátu.

List piatich politických frakcií EP nasleduje po tom, ako eurokomisia zažalovala Poľsko vo viacerých kauzách súvisiacich s porušovaním zásad právneho štátu. Poľský ústavný súd, ktorý je pod kontrolou nominantov vládnucej strany PiS, však rozhodol, že poľské zákony môžu mať prednosť pred zákonmi EÚ. Podľa predstaviteľov EÚ takéto nerešpektovanie nadradenosti spoločnej legislatívy podkopáva právny základ Európskej únie.

Signatármi spoločného listu sú:

Manfred Weber, predseda Európskej ľudovej strany (EPP) v EP; Iratxe Garcíová Pérezová, šéfka frakcie socialistov a demokratov (S&D); Stéphane Séjourné, predseda liberálnej frakcie Obnovme Európu (RE); Ska Kellerová a Philippe Lamberts, spolupredsedovia skupiny Zelených a tiež Manon Aubryová a Martin Schirdewan, spolupredsedovia zoskupenia Európska zjednotená ľavica – Severská zelená ľavica (GUE/NGL).

-red3-

Zroj
teraztasr

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button