SVETZAUJÍMAVOSTI

Británia: Pojmy ázijský a čierny waleský jazyk zahrnuté do sčítania

Multikulturalizmus a inklúzia ovplyvnili dotazníky

Nové progresívne a rodové ideológie ovplyvňujú už aj metodiky sčítania ľudí (2021). Vo Veľkej Británii zmenili otázky najmä v kategórii identity. Británia je tradične rozdelená na Anglicko, Škótsko, Wales a Severné Írsko, kde si špecifiká sčítania upravujú miestne úrady. Príslušníci etnických menšín si presadili uvádzanie bizarných identít ako „čierny Walesan“ alebo „Karibský Walesan“. Otázky sa zmenili po rokovaniach medzi waleskou vládou a Úradom pre národnú štatistiku (ONS).

V návrhu otázok o etnickom pôvode sa pri sčítaní ľudu plánovalo začiarknuť políčko, ktoré by sa ľudia mohli označiť za bielych „waleských, anglických, škótskych, severoírskych“ alebo „britských“. V rámci týchto multikultúrnych noviniek pribudnú ďalšie možnosti pre ľudí z ázijského a afrického prostredia. Formuláre budú obsahovať výrazy „ázijský waleský“ a „čierny waleský“, ako aj ázijský Brit a Black British. Aj tieto bizarné zmeny vysvetľuje waleská vláda ďalšou ideologickou dogmou inklúzie.

Cieľ: Aby dotazník bol čo najviac inkluzívny

Sčítacia organizácia ONS odporučila, aby dotazník vo Walese obsahoval v opisoch na vysokej úrovni okrem ‚ázijských‘ aj výrazy ‚ázijsko-velšský‘ a ‚čierno-waleský‘ a tiež  ‚Briti‘  a ‚Čierni Briti‘ pri otázkach o príslušnosti k etnickej skupine. Hovorkyňa waleskej vlády uviedla, že zmena sa „prejaví v dotazníku sčítania ľudu 2021 vo Walese“.

Aktivistov napriek týmto inkluzívnym zásahom hnevá, že v prípade možnosti farebného etnika neexistuje žiadna možnosť aj čierneho waleského jazyka, ale iba označenie ‚čierni Briti‘. Úrad pre národnú štatistiku, ktorý je zodpovedný za sčítanie, uviedol, že to konzultoval s verejnosťou.

Známa speváčka Kizzy Crawfordová k téme uviedla, že  už roky vždy, keď musela vypĺňať takýto formulár a uviesť svoju národnosť, nikdy tam nenašla svoju možnosť. „Nevidela som nič, čo by ma reprezentovalo. Vždy som udávala  zmiešaný pôvod alebo zmiešaných Britov, ale to nie je presné. Považujem sa za Walešanku.“ … ale ako dodala „farebnú“… Zdá sa, že waleský či škótsky patriotizmus preskočil aj na obyvateľov týchto konštitučných krajín. Ideológia multikulturalizmu napriek skepse, že na Západe zlyhal, naďalej ovplyvňuje život ľudí a je dokonca vedúcou silou hýbajúcou spoločnosti v Západnej Európe.

zdroj: Newyddion 9 BBC Wales

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button