Slovenské naj

Budova Národnej rady Slovenskej republiky má 27 rokov

História existencie prvého vlastného sídla pre prácu slovenského parlamentu odštartovala 25.mája 1994. Národná rada SR sídlila až do roku 1994 v Župnom dome. Toto provizórium sa skončilo presťahovaním NR SR do jej súčasnej budovy na hradnom vrchu v Bratislave.

Deň pred prvým spoločným zasadaním sa na v novom objekte zišli poslanci kvôli generálke.

Otvoreniu rokovania 32. schôdze NR SR predchádzalo slávnostné vztýčenie štátnej vlajky SR na novej budove parlamentu aj za účasti členov vlády a za zvukov štátnej hymny. Vlajku z bratislavského hradu priniesla čestná hradná stráž. Ivan Gašparovič, vtedajší predseda parlamentu, privítal na rokovaní členov Vlády SR, vedených premiérom Jozefom Moravčíkom ako aj ďalších predstaviteľov ústredných orgánov štátnej správy.

Výstavba novej budovy zákonodarného zboru sa začala v júni 1986

Architektonický projekt trojice architektov Ľudovíta Jendrejáka, Petra Puškára a Jána Šilingera bol prispôsobený existencii a pôsobeniu jednej politickej strany. Obdobie zásadných politických a sociálnych zmien na prelome rokov 1989-1990 spôsobilo dočasné pozastavenie výstavby a jej ďalšie  pokračovanie bolo sprevádzané mnohými zmenami. Projekt bolo treba upraviť tak, aby vyhovoval širokému politickému spektru vytvorenému po parlamentných voľbách 1992.

Od začiatku bola výstavba budovy na hradnom vrchu v širokých kruhoch veľmi diskutovaná. Generálnym dodávateľom bola Stavoindustria a podľa archívnej správy TASR po zohľadnení stavebných a cenových zmien stála cca 320 milión vtedajších Kčs.

Od otvorenia budovy bola jej prevádzka sprevádzaná početnými priestorovými, kapacitnými aj praktickými problémami, čo znamenalo aj mnoho dodatočných zásahov a menších rekonštrukcií. Nič sa však nemení na tom, že aj keď v čase po roku 1989 sa viedli spory, čo s rozostavanou budovou parlamentu, nakoniec ju dostavali a slúži pôvodnému účelu.

-RED4-

 

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button