Politika

Transparency kritizuje Kolíkovú: Právo na informácie sa má posilniť len nepatrne

Najvýznamnejší nástroj verejnej kontroly – Zákon o slobodnom prístupe k informáciám – sa (po)otvára. Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková dnes predložila do medzirezortného pripomienkového konania návrh novely, ktorý napriek viacerým pozitívnym zmenám zaostáva za očakávaniami.

Návrh rieši predovšetkým zosúladenie Infozákona s európskou smernicou o otvorených dátach, informuje Transparency International Slovensko (TIS) na sociálnej sieti.

Z programového vyhlásenia sa podľa TIS do novely ešte dostalo päť konkrétnych bodov: 1. zdôraznenie povinného zverejňovania príloh k zverejňovaným zmluvám; 2. zverejňovanie štúdií a analytických materiálov vyhotovených za verejné zdroje; 3. vypustenie výnimky zo zverejňovania zmlúv Národnou diaľničnou spoločnosťou; 4. zverejňovanie životopisov uchádzačov o verejné funkcie a 5. rozšírenie informačnej povinnosti štátnych firiem, vrátane ich dcérskych spoločností.

Ilustrácia: ministerka M.Kolíková prezentuje malé zmeny v infozákone. Zdroj: Facebook/TIS

Ak sa zmeny podarí presadiť, možnosti verejnej kontroly sa čiastočne zvýšia, domnieva sa mimovládka.  Zdôrazňuje, že infozákon, ktorý je plný dier a jeho porušovanie je len veľmi ťažko vymožiteľné, dlhodobo potrebuje veľkú novelizáciu. Tá sa pôvodne začala pripravovať už od roku 2013 ešte za ministra Tomáša Boreca. Vlády Roberta Fica a Petra Pellegriniho zámer napriek širokej diskusii a kompromisným návrhom pochovali.

Na ambíciu nadviazala v programovom vyhlásení aj súčasná vláda. Ministerka spravodlivosti však dnes priznáva, že aktuálna novela je útla zámerne, aby mala väčšiu šancu na rýchle schválenie. Veľkú novelu chce vraj pripraviť neskôr. Jej príprava však bude s rastúcimi rozpormi v koalícii a blížiacimi sa voľbami stále ťažšia.

Ľudia z Transparency aj ďalších protikorupčných mimovládok diskutujú o potrebných zmenách Infozákona s predstaviteľmi rôznych vlád už roky. Nevzdávame to – ani napriek aktuálnemu čiastočnému sklamaniu, vyjadrili názor na aktuálne kozmetické úpravy infozákona z dielne čoraz kontroverznejšej ministerky.

-red2-

Zroj
facebookTIS

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button