CovidPolitika

Smer-SD napadne „segregačné vyhlášky“. Vláde odkazuje: Treba bojovať s covidom, nie s ľuďmi!

Róbert Fico na dnešnej tlačovej besede obvinil vládu, že robí tak, že nič nerobí, ale na konci to zaplatia a pocítia občania.

Smer-sociálna demokracia oznámil, že podáva podnet na Ústavný súd vo veci nesúladu dvoch vyhlášok Úradu verejného zdravotníctva pre potláčanie ľudských práv a slobôd a nerovnosť občanov. Fico zdôraznil, že úrad nie je zapísaný medzi centrálnymi úradmi štátnej správy.

Podnet Smer-u je na 17 stranách spochybňujúci „segregačné vyhlášky“, ktoré podľa sťažovateľov zakladajú diskrimináciu a nesledujú legitímny cieľ opatrení.

Jediným cieľom vyhlášok je podľa Fica len tlak na zvyšovanie účasti na očkovanie za každú cenu, čo nie je podľa šéfa opozičnej strany legitímny cieľ na takúto vyhlášku.

Pripomenul fakt, že zaočkovaná osoba  môže covid dostať, aj prenášať. Preto obmedzovať zdravých s testom na podujatia považuje za diskriminačné. Prognózoval, že „covidu bude viac“, pretože o zníženie covidu vláde v skutočnosti ani nejde.

Smer navrhuje preto okamžite pozastaviť účinnosť oboch sporných vyhlášok. V tejto súvislosti posiela Smer-SD podnet aj prezidentke Čaputovej.

Fico ponúkol aj riešenie. Sústredil by sa na tých, ktorí sa práve nakazili na covid, pretože dnes týchto ľudí nikto nemanažuje liečbou od počiatku ochorenia. Kritizoval aj vyvolaný nával ľudí do obchodných centier predtým, než začnú platiť obmedzenia pre neočkovaných. Spýtal sa, koľko ďalších ľudí stihlo nakaziť tých 4500 covid pozitívne testovaných, ak boli v nákupných centrách? Aj toto označil na diletantizmus vlády. Medzi ďalšie riešenia zahrnul

Fico žiada mobilizačný príspevok pre lekárov

„Čo ste urobil na stabilizáciu zdravotníkov a lekárov?“, spýtal sa na diaľku členov vládneho kabinetu.

Ako príklad uviedol identickú situáciu s nedostatkom vodičov regionálnej prepravnej spoločnosti vo výške 4000 eur na vodiča. „Lekári a sestry nám odišli“, uviedol s tým, že treba spustiť mobilizačný program pre návrat lekárov zo zahraničia späť na Slovensko, namiesto vyhodených peňazí na reklamné kampane a rôzne očkovacie lotérie. Fico zdôraznil, že treba „balík na stabilizáciu miest lekárov a sestier“.

Taktiež by oddialil lockdown, pretože toto opatrenie nie je pre Smer priorita. „Vláde neschopákov“ odkázal, že sa môžu modliť v kaplnke na úrade vlády, nič si nepomôžu, pretože nevôľa a napätie v národe rastie.

Kamenický: Čo s verejnosťou, ktorá je zúfalá

Ako riešenie na spoločenské napätie, vyvolané vládnymi opatreniami označil „ventil“, ktorým je referendum,  ktoré prezidentka stále odmieta. Preto šéf Smeru ohlásil vyventilovanie blbej nálady ľudí na verejných zhromaždeniach. „Treba dať ľuďom priestor“, povedal s tým, že Smer je pripravený vytvoriť priestor pre obrovský protest ľudí proti vláde ešte pred Medzinárodným dňom ľudských práv (10.december).

Prezradil, že protest bude v Bratislave, v podvečer pracovného dňa v týždni. Detaily oznámia.

Aj exminister Ladislav Kamenický obvinil vládu z nedostatku lekárov na Slovensku. „Kvôli hrôzovláde odišli tisíce lekárov do dôchodku“, povedal na vysvetlenie krízy v nemocniciach, kde prístroje sú, ale chýbajú zdravotníci.

Spochybnil trojpercentné zvýšenie platov, ktoré tak či tak vyplýva z kolektívnej zmluvy, pretože inflácia zdravotníkom zoberie 5%, takže budú v mínuse a nepolepšia si, čím zasa strácajp motiváciu tí, čo ostali v bielom rezorte.

Výhovorky podľa neho neobstoja. „Ak sú milióny na testy, lotérie a kampane, musia sa nájsť financie na stabilizáciu zdravotných zamestnancov, lebo exodus bude pokračovať“. Kamenický je presvedčený, že Matovič ani netuší ako chce zrealizovať ako svoje výmysly. Namiesto nich by mal pracovať na stabilizácii.

Kaliňák:  Kríza je v nemocniciach, vláda nemá záujem ju riešiť

Na tlačovke vystúpil aj Robert Kaliňák. Obvinil vládu národnej katastrofy, ktorá má všetko naopak – v čase pandémie chorých sa venuje obmedzeniu zdravých.

Lockdown je preto len prejavom zúfalstva vlády. Vláda po roku a pol zas podcenila prípravu na najhoršie časy, uviedol kritiky. Nechápe ako namiesto zlepšovania podmienok pre lekárov, vláda sa stará ako znepríjemniť život zdravým.

Zdôraznil, že je nevyhnutné, aby sa pripravili zrozumiteľné a dostupné liečebné protokoly a podávanie liekov, ktoré bránia pred pľúcnou ventiláciou. Aj na príklade z otázky, koľko lekárov a sestier za tejto vlády vyškolili na pľúcnu ventiláciu?, vyzval koalíciu na odovzdanie riadenia štátu vláde odborníkov. Ak sa tak nestane, podľa Kaliňáka sa Slovensko rúti do priepasti.

Kriticky sa vyjadril na chaotické riadenie, keď za 12 mesiacov vláda 64-krát zmenila smer boja proti covidu, takže jej už logicky nik neverí.

Reálne zhodnotil situáciu v spoločnosti, kde sú dlhoročné problémy vzťahu ľudí k prevencii, dokonca aj pri preventívnych prehliadkach pri rakovine. Vláde odkázal, že treba

Bojovať s covidom, nie s ľuďmi

Dôvera verejnosti k opatreniam sa totiž nevybuduje neustálou zmenou pravidiel a opatrení. Vláde bývalý minister vnútra odporučil menej peňazí na boj s demonštranti. Prišiel s informáciou, že na policajné manévre proti prejavom vôle verejnosti polícia doviezla kone až z východného Slovenska do Bratislavy.

Spoločným menovateľom z brífingu Smer-u je, že Slovensko nepotrebuje akty zúfalstva, ale krízový tím namiesto vlády babrákov.

-red1-

Zroj
TA3

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button