Slovenské najSLOVENSKO

Nadácia Pro Patria ocenila osobnosti, ktoré sa zaslúžili o slovenský národ a štátnosť. Laureátmi sú Hykisch, Kaliský, Labaš a Zimka

Vznikla nová tradícia alternatívneho oceňovania predovšetkým skutočných osobností, ktoré sa zaslúžili o rozvoj Slovenska, národa, vedy či kultúry. V západnom krídle Bratislavského hradu sa za účasti približne päťdesiatky prominentných hostí, medzi ktorými bol aj bývalý prezident SR Ivan Gašparovič, uskutočnilo historicky prvé slávnostné odovzdávanie výročných cien nadácie Pro Patria.

Založili ju historik, bývalý poslanec Národnej rady SR a súčasný poradca predsedu NR SR Anton Hrnko a sociológ Igor Laciak. Ich ambíciou je každoročne oceňovať významné osobnosti slovenského národného života.

Foto (zľava): Z.Kaliská, P.Labaš, I.Gašparovič, O.Zimka, A.Hykisch

Ako vo svojom príhovore povedal Anton Hrnko, v posledných rokoch sa k moci dostávajú tí, ktorým pojem Slovensko, slovenský národ, slovenský národný záujem absolútne nič nehovorí.

Práca pre Slovensko sa dnes nevypláca. Fondy platené z našich daní, ktoré by mali podporovať a rozvíjať proslovenské aktivity, idú úplne iným smerom. Ale ak si doň primerane kopnete, ako keby ste si požiadali o štátne vyznamenanie. Toto chceme zmeniť a preto sme založili nadáciu Pro Patria

Anton Hrnko

Cieľom nadácie je podľa Hrnka všestranne podporovať slovenský národný život, slovenské osobnosti, ktoré sa skutočne zaslúžili o slovenský národ a jeho štátnosť. A to nielen formou udeľovania ocenení, ale napríklad aj finančnou podporou publikačnej činnosti či vydávaním historického časopisu.

Nové vzory k vlastenectvu pritiahnu mladú generáciu

“Treba nám vytvoriť nové vzory, ktoré pritiahnu k vlastenectvu mladú generáciu. Ale najmä chceme, aby práca pre národ nediskvalifikovala našich ľudí na Slovensku, ale sa oplácala,” pokračoval.

“My nezadymíme a nezhasneme, o nadácii Pro Patria budete ešte veľa počuť,” zakončil svoj príhovor Hrnko. Prvými ocenenými sa stali štyri osobnosti, ktoré svojou prácou a tvorbou zanechali výraznú stopu v slovenskej spoločnosti.

Foto: ocenenie preberá z rúk zakladateľa Nadácia Pro Patria Antona Hrnka laureát Anton Hykisch

Sú nimi spisovateľ, esejista, diplomat, vydavateľ Anton Hykisch (cena za celoživotné dielo), popredný chirurg a bývalý dekan Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave, profesor Peter Labaš (cena za vedeckú a lekársku činnosť a nezávislé občianske postoje), akademický maliar Ondrej Zimka (cena za prínos pre slovenskú kultúru).

 

Foto: medzi štyrmi ocenenými bol aj profesor medicíny Peter Labaš

Ocenenie nadácie Pro Patria im memoriam získal spisovateľ a novinár Roman Kaliský (cena za dlhoročnú publicistickú a kultúrno-spoločenskú činnosť). Cenu na slávnosti prevzala jeho dcéra, v súčasnosti rozhlasová dramaturgička Gabriela Kaliská.

-red1-

fotografie: Pavol Kapusta (Na palete)

Zroj
napalete

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button