Covid

Kolíková bohorovne tvrdí, že v diskriminačnej novele o COVID preukazoch ústavnoprávny problém nevidí

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) nevidí žiadny potenciálny ústavnoprávny problém v novele o COVID preukazoch. Ak by sa ňou zaoberal Ústavný súd (ÚS) SR, neobáva sa, že by to skončilo „fiaskom“„Som presvedčená, že je tu absolútna proporcionalita medzi všetkými právami,“ uviedla ministerka pre TASR.

Ide opakovane o neštandardné vyjadrenie a potenciálne prejudikovanie stavu šéfkou rezortu spravodlivosti, ktorá s ústavným právom nemá absolútne nijaké skúsenosti. Kolíková sa striedavo s prestávkami venovala štandardnej advokácii (od 2003) alebo pôsobila vo verejných funkciách (štátna tajomníčka) v Radičovej vláde (2010-2012), v druhej Ficovej vláde (2016-2018) a ministerkou sa stala po nástupe vlády Igora Matoviča (2020).

Novela je podľa jej slov kľúčová pre ochranu verejného zdravia pri boji s pandémiou nového koronavírusu. „Dáva možnosť Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR vydávať vyhlášky, ktoré vedia účinnejšie brániť šíreniu vírusu a na druhej strane veľmi šetrnejšie pristupovať k obmedzovaniu práv a slobôd ľudí i zatváraniu prevádzok,“ skonštatovala ministerka, čím nadradila vyhlášku nad ústavné práva a slobody ľudí.

Kategorizácia ľudí na očkovaných a neočkovaných proti ochoreniu COVID-19 považuje ministerka za veľmi nešťastne slovné spojenie. Tvrdí, že sa každý môže slobodne rozhodnúť, či sa dá zaočkovať, čím jednoznačne pretláča len jeden názor a postoj, hoci Slovensko ústavne garantuje pluralitu názorov. Z jej vyjadrenia cítiť cynickú aroganciu.

Aj ďalšie jej tvrdenie je subjektívne a neoverené. Zaočkovaní ľudia podľa nej vraj chránia svoje zdravie, ale aj celý zdravotný systém. „Je zrejmé, že nebudú mať taký ťažký priebeh ochorenia COVID-19, ak by boli aj nakazení. Chránia celú spoločnosť pred tým, aby sme mali preplnené nemocnice,“ skonštatovala s tým, že medzi zaočkovanými osobami sa vírus šíri menej.

V časti vety Kolíková už priznáva to, čo donedávna vakcinační fanatici popierali alebo ignorovali – že by očkovaní ľudia mohli byť šíriteľmi vírusu alebo by sa mohli nakaziť.

Je preto podľa nej na mieste, aby budúce opatrenia ÚVZ pri zhoršení pandemickej situácie oveľa citlivejšie pristupovali k otázke zatvárania prevádzok. „Množstvo prevádzok sa ani nemusí zatvoriť. Môžu potenciálne zostať otvorené pre osoby, medzi ktorými sa menej šíri vírus a ktoré nezaťažujú zdravotný systém,“ spresnila.

Test alebo trest?

Pre tých, ktorí sa nechcú zaočkovať, je podľa Kolíkovej potrebné prijať isté opatrenia na ochranu spoločnosti. „Tam je preto nejaká miera testu nevyhnutná,“ poznamenala. V tejto argumentačnej časti povýšila záujem prevádzok nad záujem a slobodnú vôľu občanov.

Ministerku neteší, čo predchádzalo prijatiu tejto novely zo strany koalície. „Akákoľvek nezhoda aj pri vysvetľovaní dôvodov a celá debata okolo tohto zákona v rámci koalície určite neprispela k upokojeniu situácie v spoločnosti,“ povedala. Poukázala pritom na „boj“ medzi zaočkovanými a nezaočkovanými, pričom toto vojnové ťaženie začala vládna koalícia návrhom a schválením kontroverzného zákona, ktorá de fakto i de jure rozdeľuje občanov na dve kategórie.

Kolíková víta, že právna úprava prešla a koalícia to zvládla. Ministerka zároveň označila za nešťastné, kam až sa dostala „protestná vlna“. Útoky na novinárov zo strany demonštrujúcich proti pandemickým opatreniam označila za neprijateľné.

Kolíková v tejto časti výpovede použila novinárov ako štít na ochranu koaličných politikov, ktorí sa vykašľali aj na občanov, aj na demokratické štandardy a ústavné garancie. Novinári pritom len prenášajú tieto opatrenia verejnosti.

Poslanci parlamentu v nedeľu schválili novelu zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia. ÚVZ vďaka nej bude môcť pri tvorbe protipandemických opatrení prihliadať na digitálny COVID preukaz. Ten informuje, či osoba bola zaočkovaná proti ochoreniu COVID-19, negatívne testovaná alebo ochorenie prekonala.

-red1-

 

Zroj
teraztasr

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button