Covid

Bittó Cigániková: Koalícia je zodpovedná za komunikáciu okolo pandémie. Dolinková (HLAS-SD): reforma sa nerobí od stola

Bittó Cigánikovej hovorila aj o otvorení podnikov pre zaočkovaných aj v čiernych okresoch.

Koalícia nesie zodpovednosť za komunikáciu okolo pandémie nového koronavírusu. V diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy to uviedla predsedníčka Výboru Národnej rady (NR) SR pre zdravotníctvo Jana Bittó Cigániková (SaS). Podpredsedníčka mimoparlamentnej strany Hlas-SD Zuzana Dolinková jej postoj ocenila.

„Je zbytočné sa vyhovárať na opozíciu. Je však pravda, že nikde na svete nie je situácia taká, že žiadny z opozičných lídrov nie je očkovaný,“ povedala koaličná poslankyňa. Nechápe, prečo ľudia veria skôr internetovým hoaxom ako odborníkom z praxe. Vníma tiež nedôveru ľudí v rámci očkovania.

HLAS je za dobrovoľné očkovanie

Dolinková v tejto súvislosti poznamenala, že líder Hlasu-SD Peter Pellegrini sa nedal zaočkovať proti ochoreniu COVID-19, pretože si pravidelne kontroluje hladinu protilátok.

Obe sa zhodli v tom, že peniaze vynaložené na očkovaciu lotériu sa mohli použiť inak. Finančnú odmenu by si skôr podľa koaličnej poslankyne zaslúžili napríklad zdravotníci v teréne, ktorí robia osvetu. Dolinková na margo očkovania poznamenala, že Hlas-SD vyzýva najmä na dobrovoľné očkovanie.

Šéfka zdravotníckeho výboru si myslí, že nemocnice sú v súčasnosti oveľa lepšie pripravené na situáciu okolo pandémie. Vníma lepšiu organizáciu a zlepšené trasovanie. Hoci sú počty nakazených vysoké, menej ľudí je na umelej pľúcnej ventilácii. Dolinková si myslí, že by sa mali doplniť dáta o tom, koľko z takýto pacientov bolo zaočkovaných. Bittó Cigániková reagovala, že sa na získaní týchto údajov už pracuje.

Dolinková: V ambulanciách by mali vedieť ako liečiť Covid

Podpredsedníčka Hlasu tvrdí, že Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR pod vedením Vladimíra Lengvarského (nominant OĽANO) komunikuje podstatne lepšie než pod vedením Mareka Krajčího (OĽANO). Privítala by, keby sa pacientom lepšie vysvetlilo, ako majú v prípade ambulantnej liečby ochorenia COVID-19 postupovať.

Bittó Cigániková poukázala na to, že viacerým pacientom sa predĺžil čas čakania na operačný zákrok. „Čísla nie sú také, aby sme blokovali bielu medicínu,“ povedala s dôvetkom, že k zlepšeniu situácie okolo „čakačiek“ by mohol prispieť lepší manažment starostlivosti o pacienta. Skritizovala tiež svojho poslaneckého kolegu Mariána Viskupiča (SaS). Jeho postoj voči novému koronavírusu označila za „hlúpy, nezodpovedný a sebecký“.

Cigániková: V čiernych okresoch otvoriť podniky pre zaočkovaných

Podľa Bittó Cigánikovej sa oplatí sa hovoriť o otvorení podnikov pre zaočkovaných aj v čiernych okresoch. Uvažovala by o testoch na protilátky proti ochoreniu COVID-19 zadarmo, ale iba pre ľudí, ktorí sa očkovať nemôžu.

Dotkli sa aj témy reformy nemocníc. Zhodli sa na tom, že je potrebná. Podľa Dolinkovej sa však nemôže robiť „od zeleného stola“. Bittó Cigániková zasa verí, že predseda Sme rodina Boris Kollár ju napokon podporí.

-red1-

Zroj
teraztasr

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button