Nezaradené

Rigó a Ravasz: Zriecť sa osobitnej stratégie kultúry menšín je vraj chyba

Samostatnú stratégiu rozvoja miestnej a regionálnej kultúry a kultúry národnostných menšín ministerstvo kultúry vypracovávať nebude.

Argumenty, ktoré Ministerstvo kultúry (MK) použilo pri zrušení úlohy vypracovať samostatnú stratégiu rozvoja miestnej a regionálnej kultúry a kultúry národnostných menšín, neobstoja. Myslí si to bývalý štátny tajomník rezortu Konrád Rigó. Rozpaky má z rozhodnutia ministerstva aj bývalý splnomocnenec vlády pre rómske komunity Ábel Ravasz.

„Kto sa v tvorbe verejných politík čo i len trošku vyzná, vie, že stratégie sa vyznačujú tým, že udávajú dlhodobý smer pre celé, ale aj čiastkové oblasti sektorových politík,“ upozornil Rigó. „Keby chcelo ministerstvo naozaj rozvíjať oblasť kultúry národnostných menšín a regionálnej kultúry, tak by bolo pobúrené, ak by niekto chcel zrušiť rozbehnutý proces tvorby stratégie pre tieto oblasti,“ dodáva.

Poukazuje pritom na to, že práve stratégia by pomohla presadzovať odborné a strategické ciele ministerstva do tvorby nových zákonov týkajúcich sa národnostných menšín, ale aj kultúrno-osvetovej činnosti, ktorá je s regionálnou a miestnou kultúrou spätá.

Zbavenie sa cieľa vytvoriť samostatnú stratégiu rozvoja menšinovej a regionálnej kultúry kritizoval aj bývalý rómsky splnomocnenec. Riešenie, že tieto, ako i ďalšie jednotlivé kultúrne politiky budú mať samostatnú kapitolu v komplexnej stratégii rozvoja kultúry do roku 2030, nepovažuje za ideálne.

„Ak sa však aspoň toto naplní, môžeme sa vyhnúť tomu, aby smerovanie menšinovej kultúry diktovali rôzni politickí dobrodruhovia,“ uviedol Ravasz na sociálnej sieti. Informoval tiež, že v rámci Inštitútu Mateja Bela ponúkol participáciu na tvorbe dokumentu.

Samostatnú stratégiu rozvoja miestnej a regionálnej kultúry a kultúry národnostných menšín ministerstvo kultúry vypracovávať nebude. Koncepcia bude súčasťou komplexného materiálu stratégia kultúry SR do roku 2030. Rovnako to bude aj v prípade stratégie rozvoja múzejníctva a knihovníctva. Vo štvrtok to schválila vláda, ktorá zrušila niektoré úlohy pre rezort kultúry.

Argumentom MK je, že v prípade kultúry národnostných menšín sa pripravuje zákon o postavení príslušníkov národnostných menšín, ktorý sa bude týkať aj rozvoja menšinovej kultúry. „Ďalšia príprava stratégie rozvoja miestnej a regionálnej kultúry a kultúry menšín z objektívneho dôvodu stráca opodstatnenie,“ upozornilo MK.

Ďalším dôvodom je fakt, že v rámci rozvoja miestnej a regionálnej kultúry je v legislatívnom pláne vlády novela zákona o kultúrno-osvetovej činnosti, ktorý s miestnou a regionálnou kultúrou bezprostredne súvisí.

-red2-

Zroj
teraztasr

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button