Nezaradené

EÚ schválila núdzovú pomoc pre Litvu, ktorá zápasí s náporom migrantov

Európska únia uvoľnila 36,7 milióna eur v rámci núdzovej pomoci pre Litvu, ktorá čelí náporu migrantov prichádzajúcich z územia susedného Bieloruska. Informovala o tom v stredu agentúra DPA.

Uvedené prostriedky budú poskytnuté Litve z európskeho Fondu pre azyl, migráciu a integráciu. Využijú sa na zaistenie ubytovania, zdravotnej starostlivosti, potravín, oblečenia a karanténnych priestorov pre migrantov nelegálne prekračujúcich litovské hranice.

Z týchto peňazí sa bude financovať aj vyslanie špecializovaných tímov, ktoré budú pátrať po obetiach obchodovania s ľuďmi a poskytnú pomoc tým, ktorí ju naozaj potrebujú.

Litovský parlament prijal v noci na stredu zákon, ktorý umožní výstavbu kovového plota so žiletkovým drôtom na 679 kilometrov dlhých hraniciach Litvy s Bieloruskom. Plot by mal byť hotový v priebehu niekoľkých mesiacov.

Európska únia vopred uviedla, že výstavbu pohraničného oplotenia vzhľadom na krízovú situáciu chápe, ale nebude sa podieľať na jej financovaní. Litva už v júli vyhlásila pre nápor migrantov núdzový stav.

Tento rok ilegálne prekročilo hranicu z Bieloruska do Litvy zhruba 4000 osôb, väčšina z nich v priebehu posledných týždňov.

Rovnakým problémom s bezprecedentným náporom migrantov prichádzajúcich z územia Bieloruska čelí v posledných týždňoch i susedná Litva, a tiež Poľsko.

Ilustrácia: porovnanie dvojtvárnej politiky EÚ voči migrácii. Kombosnímka: redakcia SKsprávy

Uvedené tri krajiny obviňujú bieloruského autoritatívneho Alexandra Lukašenka, že zámerne využíva migrantov na vyvíjanie tlaku na EÚ v rámci odvety za uvalenie európskych sankcií na Minsk.

EÚ tiež podporila výstavbu žiletkového plota na hranici Litvy s Bieloruskom, kadiaľ prúdia migranti. Súčasne však len pozoruje ako v Stredozemnom mori lodné taxíky mimovládnych organizácií dovážajú do Talianska migrantov v stovkách na dennej báze.

-red2-

Zroj
teraztasr

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button