Nezaradené

COVID-19 a chrípku rozlíši len laboratórne vyšetrenie

Do istej miery odlišné príznaky sú podľa slov odborníkov bolesť hlavy, kĺbov a svalov. Zatiaľ čo pri chrípke sú výrazné, pri koronavíruse sú prítomné zriedka.

Ochorenie COVID-19 a chrípku spoľahlivo rozlíši len laboratórne vyšetrenie. Príznaky týchto dvoch ochorení sú veľmi podobné a ich priebeh veľmi individuálny. Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR to pripomína v súvislosti s aktuálne prebiehajúcou chrípkovou sezónou.

„Hoci chrípku a COVID-19 spôsobujú rôzne vírusy, príznaky oboch ochorení sa z veľkej časti prelínajú. Definitívnu odpoveď, či má človek chrípku alebo COVID-19, môže dať len laboratórne vyšetrenie odobratej klinickej vzorky od pacienta,“ uviedli hygienici. Obe ochorenia sprevádza horúčka, suchý, dráždivý kašeľ (pri COVID-19 aj sťažené dýchanie), celková únava a slabosť. Niekedy sa pridružuje aj nádcha, vodnatý výtok z nosa či bolesť v krku.

Do istej miery odlišné príznaky sú podľa slov odborníkov bolesť hlavy, kĺbov a svalov. Zatiaľ čo pri chrípke sú výrazné, pri koronavíruse sú prítomné zriedka. Naopak, pri chrípke často nie sú prítomné hnačky, bolesť brucha či vracanie, ktoré sa podobne ako strata chuti a čuchu môžu objaviť pri ochorení COVID-19.

„Prax z ambulancií pediatrov v súčasnosti naznačuje, že u detí môže mať ochorenie COVID-19 pozvoľnejší nábeh. V čase, keď sa stávajú pozitívnymi, majú pri covide vo väčšine prípadov upchatý nos či dutiny,“ priblížil ÚVZ s tým, že zvýšená teplota, zhoršené dýchanie a kašeľ sa objavia následne v priebehu ďalších pár dní.

Naopak, chrípka zvyčajne nastupuje náhle a príznaky sú intenzívne už na začiatku infekcie – objaví sa vysoká horúčka, bolesti kĺbov a svalov. „Priebeh ochorení je však u detí i dospelých natoľko individuálny, že nemá praktický význam určovať diagnózu iba na základe príznakov,“ doplnili odborníci.

-red2-

Zroj
teraztasr

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button