KOMENTÁRE

KAUZA: Božie mlyny (zo)melú pomaly, ale isto aj tých, čo ich diabolsky rozkrútili

Žiadna vojna policajtov sa nekoná. Len sa napráva nespravodlivosť, presnejšie sa začali riešiť aj nezákonné postupy „čističov“ vo vyšetrovaní, ktoré viedli cez zmanipulované výpovede k obvineniu konkrétnych osôb a časť z nich sa v otrasných podmienkach kolúznej väzby psychicky zlomila. Stali sa z nich tzv. kajúcnici.

Ukazuje sa, že lipšicov „boží mlyn, ktorý mal rozdrviť postupne všetky zrná z bývalej vládnej úrody od gazdov Fica a Pellegriniho nedokázal oddeliť zrno od pliev. Ba čo viac, nezákonné plevy sa začali vydávať za „spravodlivú“ múku. Keďže to už dochádza väčšine národa, koalícia na čele s premiérom Hegerom, ktorý zvolal Bezpečnostnú radu štátu a predsedom branno-bezpečnostného výboru Krúpu, ktorý zvolal výbor sa snaží zmariť napravenie spravodlivosti. Poslanec Krúpa (OĽaNO) to aj pomenoval na hulváta – prijať dokonca v zrýchlenom legislatívnom konaní akési opatrenia, zjavne na umlčanie inšpekcie a ochranu „čističov“ z tímu vyšetrovateľov NAKA.

Rozprávke o rozviazaných rukách predčasne chce zazvoniť koniec koalícia

Týmto úkonom sa ale končí koaličná rozprávka o rozviazaných rukách polícia a končí sa aj ústavná bájka o „nezávislosti“ prokuratúry, súdov a zrejme aj vyšetrovania.

Ako k tomu došlo? Už to tak býva, že božia spravodlivosť alebo božie mlyny melú síce pomaly, ale isto. A to nielen kajúcnikov na škripci, ale aj tých, čo ich na NAKA rozkrútili a na Úrade špeciálnej prokuratúre pomastili mazanými masťami. Niekto, kto toto súkolie skupinky zostrojil akosi pozabudol, že nestačí dať vyšetrovaniu honosné biblické názvy, pretože Boh nie je náhlivý, ale je pamätlivý a má na každého palicu.

Vyjadrenia koaličných politikov, ktorí sa štyri dni farizejsky priživovali na osobnosti pápeža a odkazovali poddanému ľudu, aké hlboké dojmy majú zo Svätého Otca však smerujú k zlomeniu božej palice, ktorá mala ukázať vyšetrovateľom NAKA a ÚŠP, že zákonnosť sa musí dodržiavať za každých okolností, aj napriek politickej objednávke diskreditovať Smer, Fica a Pellegriniho a spol.

Koaličné zatrúbenie na zastavenie kolesa mlyna, do ktorého padol aj hlavný mlynár, dočasne poverený riaditeľ policajnej inšpekcie Peter Scholtz a spolu s ním z rozhodnutia  sudcu pre prípravné konanie Okresného súdu Bratislava III. Juraja Kapinaja aj (do väzby vzatí) „elitní“ vyšetrovatelia Ján Čurilla, Pavol Ďurko a Michal Sabota.  A nad kolesami mlyna visí osud aj o štvrtom vyšetrovateľovi z NAKA Štefanovi Mašinovi (súd zatiaľ nerozhodol).

Ako súkolie inkvizičného mlyna fungovalo?

Išlo o perpetuum mobile – vycucanie trestnej činnosti nepohodlných ľudí z prsta vyšetrovateľov. Takéto postupy za hranou sa v právnom štáte musia riešiť iba tým, čo nasledovalo a vyrušilo celú koalíciu a dokonca aj hlavu štátu – k obvineniu vyšetrovateľov Úradom inšpekčnej služby, ktorá má zo zákona preverovať takéto nezákonné postupy. Pripomeňme, že nejde len o ochranu zákonnosti a práv prominentných osôb, ale potenciálne každého, kto sa dnes (a v čase núdzového stavu) veľmi rýchlo môže dostať do spárov polície.

Made in koalícia

Najviac asi prekvapilo zadržanie, obvinenie a rozhodnutie o väzbe dočasného riaditeľa samotnej inšpekcie Petra Scholtza svojimi podriadenými. Scholtz má na krku obvinenie z pokračovacieho zločinu zneužívania právomoci verejného činiteľa a tiež zo zločinu marenia spravodlivosti, hoci práve na tú mal z titulu svojej funkcie dohliadať! Ako však vyplýva z vyšetrovacieho spisu a obžaloby, mal sa vyjadriť, že so zadržanými vyšetrovateľmi z NAKA „je predsa v jednom vreci“. Každému už musí byť jasné, že na tomto vreci je visačka „made in koalícia“.

Poverený riaditeľ inšpekcie sa mal dokonca s ministrom radiť, ako zastaviť „tú pani“. Dedukciou prídeme ľahko k menu bývalej šéfky vyšetrovacieho tímu inšpekcie Diany Santusovej. Tú už stiahli z obehu odvolaním z vedenia tímu Úradu inšpekčnej služby po zmarenej akcii, v ktorej sa podarilo  zadržať z troch podozrivých kajúcnikov len Csabu Dömötöra. Ten bol obvinený z krivej výpovede, k čomu sa už aj priznal a za dohodu o vine a treste dostal podmienečný trest. Prvá časť mozaiky tak zapadla do opisu správy SIS.

Keď zlodej kričí, aby chytili zlodeja

Keďže zadržaní vyšetrovatelia z NAKA zistili, že im začína horieť pod teplým zadkom, rovnakú „vyšetrovaciu“  technológiu aká platila na kajúcnikov, chceli použiť aj na tých, čo im z inšpekcie išli po krku kvôli zistenej nezákonnosti ich postupov. Inkriminovaná časť  tímu NAKA, aby ochránila sama seba pred stíhaním, chcela rozbehnúť – podľa metódy zlodej kričí, aby chytili zlodeja – stíhanie tímu inšpekcie. Tá však podľa vyšetrovacieho spisu mala na rozdiel od cucania z prsta dôkazy voči tímu Očistec z NAKA zabezpečené, a tak zasiahli.

Pikantný a zároveň odporný je fakt zrady vlastných, pretože do pripravovanej „výlevkovej“ snahy o diskreditáciu tímu z inšpekcie mal byť zapojený („v jednom vreci“) aj ich (dočasný) šéf Scholtz. Pikantnosť, z ktorej môže mať koalícia bruchobolenie sa však nekončí.

Je vo „vreci“ aj minister?

Kde až siaha ochota zakryť oči pred nezákonnými postupmi je kľúčová na obnovenie dôvery verejnosti v právny štát a vieru, že politická moc nezneužíva silovú zložky na vybavovanie si účtov s politickými oponentmi. V texte uznesenia sa objavuje nepriamo aj meno ministra vnútra Romana Mikulca, ktorý zrejme mal vedomosť o nekalých praktikách.

V záverečnom zhrnutí uznesenie vyšetrovateľa inšpekcie uvádza, že protizákonné konanie mohli byť  s vedomím samotného ministra vnútra Mikulca, ktorý už stratil dôveru koaličnej strany Sme rodina. Táto kauza, ak ju nepozametá koalícia pod koberec má tendenciu prerásť do najväčšej kauzy tejto vlády. Nie obyčajnej, politickej, ale systémovej. Presnejšie možnému organizovanému zneužitiu OČTK na sledovanie politických cieľov, ktoré mainstreamový aj politický marketing zakryli do plachty „verejného záujmu“. Pre istotu, keby to padlo. A domino sa už začalo rúcať. Uvidíme, či a čím sa mu koalícia postaví do cesty, aby nedošlo až k hlavným strojcom tohto diabolského súkolia.

Rafael Rafaj

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button