KOMENTÁRE

Geopolitika: Začala sa éra trojpolárneho sveta. Rusko vyhlásilo „svetovú vojnu pre troch“

Šéfa americkej rozviedky zatienila tento týždeň najvyššie miesta americkej armády. Ale to je to, čo sa má robiť podľa zákonov tohto žánru. Špeciálne služby by mali byť neviditeľné a armáda by mala byť v prvej línii, aj keď v médiách. Obaja však tentoraz zohrali pre seba nie celkom typickú rolu: Moskvu navštívil šéf CIA Wiliam Burns na čele politickej delegácie a predseda Zboru náčelníkov štábov Mark Milli predniesol geopolitický prejav na washingtonskom Aspen Security Forum.

Burnsove moskovské rokovania sa konali za hermeticky zatvorenými dverami, kým Millieho prejav bol roztriedený do úvodzoviek. Tou hlavnou je, že začala éra trojpolárneho sveta. Spojené štáty americké vstupujú do konfigurácie „trojpolárnej vojny“, v ktorej budú musieť čeliť nielen Rusku, ako počas studenej vojny, ale aj Číne, povedal Milli.

Generál hovoril predovšetkým o rozsiahlych zmenách v pretekoch v zbrojení, zdôrazňoval obrovské úspechy Číny a predpovedal, že ak USA „sami neurobia zásadné zmeny v najbližších desiatich až dvadsiatich rokoch, budú slabou stránkou konfliktu.“ Závery však boli geopolitické:

„Oni (Čína) nás jednoznačne vyzývajú na regionálnej úrovni. A sú odhodlaní vyzývať Spojené štáty na globálnej úrovni.“

Ako sa Čína chystá vojensky napadnúť Spojené štáty na globálnej úrovni? Uzavrieť Spojené štáty reťazou vojenských základní, ako je tá, ktorú Američania vybudovali okolo Číny? Chce stavať základne v Kanade a Mexiku ? Uzavrieť vojenskú alianciu s Francúzskom? Nie. Ukazuje sa, že Millie nehovoril o vojenskej hrozbe, ale o geopolitickej.

Čína ohrozuje len globálny liberálny svetový poriadok

„Majú čínsky sen, chcú napadnúť takzvaný liberálny poriadok založený na pravidlách, ktorý vznikol v roku 1945 po druhej svetovej vojne. Chcú to prehodnotiť. Takže máme krajinu, ktorá sa stáva mimoriadne silnou a chce predefinovať medzinárodný poriadok v náš prospech. Bude to skutočná výzva v najbližších desiatich až dvadsiatich rokoch, veľmi dôležitá.“

To znamená, že Milli nehovorí o vojenskom ohrození národných záujmov Spojených štátov, ale o geopolitickom ohrození svetového poriadku vytvoreného Anglosasmi, ohrození ich plánu globalizácie a globálnej nadvlády.

Každý, kto nesúhlasí s tým, že Atlantisti majú právo na hegemóniu, je nepriateľom a hrozbou pre USA. 

 

V USA sa Rusko a Čína nazývajú revizionistickými mocnosťami – teda krajinami, ktoré chcú revidovať existujúci svetový poriadok.

Súhlasili však Moskva a Peking s unipolárnym svetom, ktorého nedokončený projekt bránia Atlantisti? Nemajú právo a povinnosť brániť svoju víziu svetového poriadku? A robiť to spolu, a nie jeden po druhom?

Preto najzaujímavejšie na Milliho výroku o trojpolárnom svete nie je to, že uznal Rusko ako veľkú vojenskú veľmoc, ale že v podstate prihodil koncept trojpolárnej vojny, tri centrá moci. Navyše po varovaní, že „vstupujeme do sveta, ktorý je potenciálne strategicky oveľa nestabilnejší ako za posledných 40-70 rokov“, to znamená, že trojpolárny svet je nebezpečnejší ako bipolárny.

Prečo by to Atlantisti potrebovali (a Millie práve vysiela nové inštalácie)? Rozoberať samotný koncept trojpólovosti, argumentovať s ním, hľadať klady a zápory pre Rusko vám môže trvať dlho, ale to všetko bude v tomto prípade úplne zbytočné. A dokonca škodlivé – pretože samotný koncept je úprimne provokatívny.

Spojenectvo Ruska a Číny – konajú spoločne

Ide o pokus, aby to vyzeralo, že Spojené štáty sú proti Číne a Rusku oddelene – čo nie je pravda. Medzi Moskvou a Pekingom neexistuje vojenská aliancia, ale už dlho vystupujú ako spojenci. A to sa neskrýva – pred dvoma rokmi Vladimír Putin verejne oznámil, že Rusko pomáha Číne vytvoriť systém varovania pred raketovými útokmi: „Toto je veľmi vážna vec, ktorá zásadne, radikálne zvýši obranyschopnosť ČĽR. Pretože teraz majú takýto systém len Spojené štáty a Rusko.“

Ilustračné foto: generál Mark Milli

Hegemónia atlantických elít je postavená na anglosaskom diktáte a anglosaskej drzosti

To znamená, že generál Milli míňa zbožné želania: Čína je údajne na východe, Rusko na západe a zhora je globálny líder Spojených štátov, ktoré potrebujú zbrojiť a udržať si hegemóniu. Ale to je nemožné: Rusko a Čína nielenže spochybnili prvenstvo Spojených štátov (ktoré boli z viacerých dôvodov tiež napäté), ale konajú spoločne. Zároveň bola rusko-čínska výzva recipročná, stala sa dôsledkom anglosaského diktátu, anglosaskej nadvlády, anglosaskej drzosti – teda všetkého, čo je podstatou myšlienky sveta. Hegemónia atlantických elít.

Nová globálna rovnováha bude mnohopolárna

Svet teda nie je trojpolárny – v konfrontácii s Amerikou, v plánoch pripraviť ju o jej hegemónne postavenie, sú Rusko a Čína na rovnakej strane frontu. To však neznamená, že svet je bipolárny. Nie, je to oveľa rozmanitejšie. Nová globálna rovnováha síl bude multipolárna – a zaujíma sa o to Rusko aj Čína. Tieto krajiny sa nechystajú zaujať miesto Ameriky v novom svete, chcú vybudovať svet, v ktorom v zásade nebude hegemónne postavenie.

Ak to Amerika (po prekonaní diktátu nadnárodno-protinárodných síl) pochopí, stane sa jedným z mocenských centier budúceho svetového poriadku. Ak nie, potom všetko stratí a zmizne zo svetovej arény. A už vôbec nie kvôli rusko-čínskemu jadrovému úderu.

Peter Akopov, RIA Novosti

(medzititulky redakcia SKsprávy)

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button