Rusi otvorili kohútiky. Prevádzkovateľ Nord Stream 2 začal plniť potrubie plynom

Najnovší krok smerom k spusteniu prevádzky plynovodu prichádza v čase, keď Európa čelí energetickej kríze, jej zásoby zemného plynu sú nízke a ceny energií prudko rastú.

Prevádzkovateľ kontroverzného plynovodu Nord Stream 2 z Ruska po dne Baltického mora do Nemecka, ktorý niektoré západné krajiny kritizujú ako geopolitickú zbraň, v pondelok oznámil, že začal plniť potrubie plynom.

Najnovší krok smerom k spusteniu prevádzky plynovodu prichádza v čase, keď Európa čelí energetickej kríze, jej zásoby zemného plynu sú nízke a ceny energií prudko rastú.

„Procedúra privádzania plynu do prvého reťazca plynovodu Nord Stream 2 sa začala,“ uvádza sa vo vyhlásení spoločnosti Nord Stream 2 AG.

„Tento reťazec sa bude postupne napĺňať, aby sa vytvorila potrebná zásoba a tlak ako predpoklad neskorších technických skúšok,“ uviedla švajčiarska spoločnosť, ktorú vlastní dcéra ruského plynárenského gigantu Gazprom. Dodala, že informácie o „ďalších technických krokoch zverejní včas“.

Nord Stream 2 už roky rozdeľuje Európu a zvyšuje napätie medzi blokom a Washingtonom.

Plynovod odkláňa dodávky z existujúcej trasy cez Ukrajinu. Očakáva sa, že pripraví Kyjev, spojenca Európskej únie (EÚ), o poplatky za tranzit vo výške približne 1 miliardy eur ročne.

Vzhľadom na to, že ceny plynu v Európe rýchlo rastú, Medzinárodná agentúra pre energetiku vyzvala Rusko, aby viac „otvorilo kohútiky“. V súvislosti s novým plynovodom Nord Stream 2 je to však limitované podmienkami, ktoré určila Európska únia – kvótami len na pol kapacity plynovodu. Ukazuje sa, že eurobyrokrati nakoniec nevytrestali Rusko, ale Európanov.

Moskva v tejto súvislosti uviedla, že čaká na uvedenie plynovodu Nord Stream 2 do prevádzky, a dodala, že plynovod pomôže v boji proti rastúcim cenám plynu v Európe.

-red3-

Zroj
teraztasr

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button