Maďarská vláda: Leyenovej prejav bol obrovským sklamaním

Je neprijateľné, že EK hovorí o úspešnom riešení krízy, pričom sa k zdrojom EÚ na obnovu po pandémii koronavírusu dostanú iba niektoré členské krajiny, podčiarkol Gulyás.

Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová namiesto toho, aby sústredila pozornosť na ochranu hraníc Európy a na zastavenie migrácie, sa vydala cestou politiky prisťahovalectva. V reakcii na stredajšiu správu o stave Únie to vo štvrtok povedal v Budapešti šéf úradu maďarskej vlády Gergely Gulyás.

Podľa agentúry MTI Guláys tiež vytkol, že EK prekračuje svoje právomoci, keď zasahuje do regulácie ochrany detí a rodiny v členských krajinách Európskej únie (EÚ).

Maďarská vláda vyvolala vlnu pobúrenia, keď v polovici júna schválila zákon, ktorý podľa kritikov diskriminuje sexuálne menšiny. EK, ktorá predmetný zákon považuje za homofóbny a diskriminačný voči komunite LGBTQI+, spustila voči Maďarsku v tejto záležitosti právne konanie.

Šéf úradu vlády označil prejav Von der Leyenovej za obrovské sklamanie a dodal, že predsedníčka EK nenavrhla žiadne riešenie na zastavenie prepadu Európy vo svete.

„Je neprijateľné, že EK hovorí o úspešnom riešení krízy, pričom sa k zdrojom EÚ na obnovu po pandémii koronavírusu dostanú iba niektoré členské krajiny,“ podčiarkol Gulyás, podľa ktorého takáto situácia deformuje súťaž v rámci Únie.

EK bude brániť ľudské práva aj za cenu právnych konaní. Upozornila na to okrem iného v stredu predsedníčka EK v rámci svojej správy o stave Únie, ktorú predniesla pred poslancami Európskeho parlamentu (EP) v Štrasburgu.

EÚ je odhodlaná pomáhať pobaltským krajinám v ich spore s Bieloruskom, ktoré cielene zneužíva ľudské práva a nelegálnu migráciu v snahe destabilizovať Európu. V širšom kontexte však Únia musí posilniť schengenský priestor a zabezpečiť ochranu svojich vonkajších hraníc.

„Tu však musíme mať spoločnú reč ohľadom riadenia migrácie,“ odkázala šéfka eurokomisie. Pripomenula, že nový pakt pre migráciu a azyl, ktorý pripravil jej tím, dáva priestor na riešenie mnohých situácií, zatiaľ však členské štáty v tejto oblasti dosiahli slabý pokrok.

-red3-

Zroj
teraztasr

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button